Ortodontilised aparaadid

Broneeri aeg

* kohustuslikud väljad Kehra, Keila ja Saku kliinikutesse saad aega broneerida ainult telefoni teel.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

 

Kohahoidja

Iga piimahammas hoiab ruumi oma jäävhamba jaoks. Vahetevahel tuleb mõni piimahammas trauma, kaariese või teise põhjuse tõttu enneaegselt ära. Kõrvalolevad hambad nihkuvad tühja kohta, jättes veel lõikumata jäävhamba jaoks ebapiisavalt ruumi. Sellise probleemi ärahoidmiseks on soovitatav peale piimahamba enneaegset eemaldumist puuduva hamba kohale asetada kohahoidja. Kohahoidja kuju võib olla erinev. See fikseeritakse suhu ning hoitakse seal kuni jäävhamba lõikumiseni.

 

Suust eemaldatav aparaat

Suust eemaldatavat ortodontilist aparaati kasutatakse enamasti vahelduvas hammaskonnas (suus on nii piima- kui ka jäävhambad olemas). Plaataparaat koosneb plastikust ja traatkomponentidest ning selle aparaadi abil on võimalik teostada lihtsamaid ortodontilisi liigutusi näiteks kallutada hambaid.

 

Suust mitte – eemaldatav aparaat

Suust mitte-eemaldatav aparaat (Quad helix, kiire palatinaalne laiendaja, minikruvi jt):

  • Quad helix aparaati ja kiiret palatinaalset laiendajat kasutatakse hammaskonna tagumise osa laiendamiseks, ühe- või kahepoolse risthambumuse korrigeerimiseks ja hammaste ruumipuuduse korrigeerimiseks. Laiendusaparaat on valmistatud laboris individuaalselt vastavalt hammaste kujule. Aparaat on tehtud metallist ning see fikseeritakse hammaste külge spetsiaalse tsemendiga.
  • Ankurdusaparaat e. minikruvi on ortodontiline abivahend, mida kasutatakse lisaankurduse saamiseks. Ortodontiliseks ankurduseks nimetatakse vastupanu rakendatavale ortodontilisele jõule. Minikruvi asub luus jäigalt ja ei nihku ravi jooksul. See annab võimaluse nihutada minikruvi suhtes hammast või hammaste gruppi nii, et nihutamist mittevajavate hammaste asend jääb samaks.

 

Funktsionaalne aparaat

Kõige sagedamini kasutatakse funktsionaalseid aparaate (Twin – Block, Forsus jt) ülemise ja alumise lõualuu vahelise suhte olulise ebakõla korrigeerimiseks ehk alalõualuu kasvu soodustamiseks kasvavatel patsientidel. Funktsionaalne aparaat võib olla suust eemaldatav või suust mitte-eemaldatav.

 

Müofunktsionaalne aparaat

Müofunktsionaalset aparaati ehk treinerit kasutatakse laste ortodontilises ravis. See on prefabritseeritud ehk eelnevalt valmis tehtud raviaparaat, mille kasutusele võtmine ei nõua jäljendite võtmist. Müofunktsionaalne aparaat aitab soodustada lõualuude õiget kasvu ning sobib suu kaudu hingamisharjumuse muutmiseks, ninahingamiseks ja suu ringlihaste toonuse tõstmiseks.

 

  • Ortodontilised aparaadid