UNIMED: Hambaravi Ortodontiakeskus
Tagasi | 28.08.2017

Lapsel hambad viltu? Ära oota mure lahendamisega liiga kaua!

Kristiina Samuel, Unimed Ühendatud Kliinikud, ortodont 

Mida varem avastada lapsel hambumusanomaalia, seda hõlpsam ja odavam on seda korrigeerida. Paraku arvavad inimesed sageli ekslikult, et ortodontilist ravi on lapsele võimalik teha alles pärast kõikide piimahammaste vahetumist.

Tasub teada, et mitmeid hambumusanomaaliaid saab ravida ja ennetada juba koolieelses või varajases koolieas ning sugugi ei pea ootama hammaste vahetuse lõpuni. Seega võiks esimene ortodontiline konsultatsioon toimuda vanuses 6-7 aastat, kusjuures igaks juhuks võiks ortodontilises kontrollis ära käia ka lapsega, kelle hambumusega näiliselt mingeid probleeme polegi. Selles vanuses lapsed on juba nii mõistlikud, et saavad aru sellest, miks peaks hambarida suus sirge olema ja miks on võib-olla selle saavutamiseks vaja kanda ortodontilist aparaati (nt erinevaid plaate, kapesid).

 

Mitte alati ei paista hambumuseprobleemid kogenematule silmale välja ning pealtnäha sirge hambarida ei pruugi veel tähendada seda, et hambumus on korras. Hambumuse probleemidele viitavad ka suur vahe ülemiste ja alumiste hammaste vahel, alumiste hammaste ülemistest eespool asetsemine või see, et hambad ei käi kokku. Kõikide nende probleemide võimalikult varajane avastamine on võtmetähtsusega, sest mida hiljem murega tegelema hakata, seda aeganõudvamad, raskemad ja ka kallimad on ravivõtted. Lihtsam on toimetada ajal, kui lapse lõualuude väljaarenemine pole veel täielikult lõppenud ehk vanuses 9-15 eluaastat.

Esimesel konsultatsioonil tehakse hammastest röntgenülesvõte ning selle järgi saab arst hinnata jäävhammaste algete olemasolu. Lisaks analüüsitakse hambumust, probleemide korral selgitatakse nende põhjust, erinevaid ravivõimalusi ja nende ajastust. Enamus patsientidest jääb ka edasisele jälgimisele.

Tänapäeval on üsna suur hulk lapsi, kelle hambumus on mõne muu üldtervisliku probleemi tõttu muutunud ning juba enne ortodontilist ravi vajavad nad ka mõne teise spetsialisti nagu näiteks kõrva- nina- kurguarsti või müofunktsionaalse terapeudi abi. Sellisel puhul ühendavad eriarstid oma jõud ning probleem lahendatakse kompleksselt tulenevalt selle põhjusest.

 

Nipid, kuidas breketitega hambad korralikult puhtaks saada

Birgit Millert, Unimed Ühendatud Kliinikud, profülaktika õde

Breketravi ajal on kõige olulisem regulaarne hammaste pesemine, et tagada hammaste ja igemete tervis ka peale ortodontilist ravi. Mõned näpunäited, kuidas breketitega hambad kenasti puhtaks saada:

  • Puhasta hambaid 2 korda päevas pehme/soft hambaharjaga ja hambapastaga.
  • Jaota huulepoolne hammaste pind kaheks: breketipealne ja -alumine pind. Mõlemat tuleb puhastada eraldi hoides hambaharja umbes 45-kraadise nurga all. Edasi tuleb jätkata harjumuspäraselt, pestes puhtaks ka hammaste mälumis- ja sisepinnad.
  • Kasuta kindlasti puhastamisel vaheharjakesi (läbimõõduga 0,7 või 0,8 mm) nii hommikul kui õhtul ning vajaduselt peale igat söögikorda.
  • Igemete tervise säilitamiseks kasuta vähemalt korra päevas hambavahede puhastamiseks hambaniiti.
  • Heaks abivahendiks on ka survepesur, mis aitab paremini eemaldada breketite ümber olevad toiduosakesed ja katu.
  • Kui vajad veel juhatust, siis aitab õiged pesemisnipid kätte saada profülaktikaõde või suuhügienist.

 

25.04.2018

Unimed otsib meeskonda protsessijuhti

Ootame oma meeskonda avatud mõtlemise ja positiivse ellusuhtumisega inimest, kes panustab organisatsiooni toimimisse läbi igapäevaprotsesside toetamise ja arendamise.
Loe edasi
27.03.2018

Elektriline või tavaline – selles on küsimus

Elektriline hambahari ei ole tavalise hambaharjaga võrreldes lihtsalt uhkem moevidin või põnevama tehnoloogilise lahendusega puhastusvahend.
Loe edasi
26.03.2018

Unimed otsib Tallinna kliinikusse administraatorit

Sinu ülesandeks on kõrgetasemelise teeninduse pakkumine. Korraldad igapäevast infoliikumist sh nõustad patsiente, registreerid vastuvõtuaegu, vastad telefonile ja e-kirjadele.
Loe edasi
02.03.2018

Ajakiri Sära: Kompotist, kultuurist ja metsaköögist

Fotograafi ja kokaraamatute autori Hele-Mai Alamaa (43) armastus toidu vastu sai alguse armastusest sõprade vastu. Kuigi praegune eluetapp on seadnud fookuse rikkalikelt pidusöömaaegadelt koduköögile, on toit ja inimesed tema...
Loe edasi