Hambaravi narkoosis

Magades hambad terveks

Vahel ei ole hammaste ravimine tavameetodil võimalik ilma, et see oleks patsiendile talumatult ebamugav. Sellistel puhkudel võib olla parimaks lahenduseks ravida hambaid üldnarkoosis – see tähendab, et patsient pannakse raviprotseduuri ajaks “magama”. See on hea võimalus säästa organismi stressist, mis traumaatiliste protseduuridega kaasneks. Hambaravi narkoosis välistab selle, et patsiendi ettearvamatud liigutused või muud hirmust tulenevad reaktsioonid võiksid ravi käigus probleeme tekitada. Näiteks siis, kui patsiendil on ülisuur hirm hamba ravimise ees või eriti tundlik neelamis- või okserefleks.

Nii soovivadki mitmed patsiendid kasutada üldnarkoosi näiteks juhul, kui on tarvis eemaldada kõik tarkusehambad. Ükshaaval eemaldamine on paratamatult ajamahukam ja ka valulikum, sest iga hamba eemaldamisele järgneb uus taastumisprotsess. Mõnikord muretsevad patsiendid, et mitme hamba korraga välja tõmbamine on kehale veelgi suurem stress, ent mitmed meditsiinilised uuringud on tõestanud, et tegelikult taastutakse kokkuvõttes kiiremini just hammaste eemaldamisest ühe korraga. Lisaks ei tunne patsient protseduuri ajal ebamugavust ja valu.

Kellele sobib hambaravi narkoosis?

Narkoosi vajalikkus ja sobivus patsiendile selgitatakse välja kohtumisel arstiga. Kui ühiselt nõu pidades jõutakse arusaamale, et hambaravi narkoosis on patsiendile kõige sobilikum ravimeetod, saab broneerida protseduuri aja. Enne protseduurile tulekut annab arst patsiendile konsultatsiooni käigus juhiseid ja nõuandeid, mis aitavad tagada patsiendi hea tervise ja ravi õnnestumise.

Näiteks ei tohi üldnarkoosile tulles olla patsiendil külmetushaigusi, sh palavikku, köha või nohu. Samuti tuleb arvestada, et enne protseduuri ei tohi kuus tundi süüa ega juua.

Üldanesteesia võib olla sobiv lahendus inimestele, kellel on:

  • suur hirm hambaravitoimingute ees;
  • soov ravida palju hambaid ühe visiidiga;
  • vajadus valulise (traumaatilise) hambaravitoimingu järele;
  • hambaravi takistav tugev okserefleks;
  • allergia kohalikule tuimestusele;
  • füüsiline või vaimne puue.

Narkoosis hambaravi pakume ainult Unimedi Tallinna kliinikus, kus üldnarkoosis on võimalikud järgnevad protseduurid: hambaravi, proteesimine, suuhügieeni toimingud, hammaste eemaldamine, kirurgiline sekkumine.

Iga meditsiiniline sekkumine on paratamatult seotud riskidega, mida tuleb enne protseduuri teadvustada. Ka täiesti terved inimesed võivad peale üldnarkoosi tunda kerget iiveldust, vererõhu muutust või närvi- ja lihaspinget.