Hambatrauma esmaabi

Hambatraumasid juhtub kõigil

Hambatraumasid tuleb ette nii lastel kui täiskasvanutel. Mida sel puhul ette võtta, sõltub sellest, kas hammas sai põrutada, nihkus paigast, murdus tal kild küljest või lendas hammas õnnetuse käigus tervenisti suust välja.

Jäävhammaste traumadest on kõige tüüpilisem kroonimurd – alates pisikesest killust, lõpetades kogu krooniosa murdumisega. Milline on prognoos, sõltub murru ulatusest – väikese killu eemaldumine ei pruugi patsienti häiridagi, kuid sügavama murruga tuleks abi otsida hambaarstilt.

Vajalik on kiire ja õige tegutsemine

Kõige raskem hambatrauma on hamba täielik, koos juurega lõualuust eemaldumine. Sellise hamba päästmine sõltub kiirest ja oskuslikust tegutsemisviisist õnnetuspaigas. Suust välja tulnud hammast ei tohiks kunagi katsuda mujalt kui krooniosast (igemest väljaspool olev osa) ega liigselt puhastada või pühkida. Kõige parem on see panna arsti juurde jõudmiseni kas piima sisse või hoopiski suhu, kus hammas saab sülje sees arsti juurde jõudmist oodata. Mida kiiremini saab arst hamba tagasi panna, seda suurem on tema paranemislootus.