Parodontoloogia

Igemehaiguste tekkel on roll elustiilil

Parodontoloogia on hambaravi haru, mis tegeleb igemehaiguste ennetuse ja raviga. Igemepõletikku tekitavad hambakatus elavad mikroobid, mida antakse perekonnas üksteisele edasi.

Kerge põletik igemes ehk gingiviit võib ravimata jätmisel edasi areneda krooniliseks kahjustavaks põletikuks – parodontiidiks. Tasub teada, et parodontiidi tekitatud kahjustused on paraku pöördumatud, sest hävinud igeme- ja luukudet ei ole enamasti võimalik enam taastada.

Parodontiidi väljakujunemisel on kõige suurem roll ebapiisaval suuhügieenil. Mõningal määral mõjutavad parodontiidi teket ka geneetika ja immuunsüsteem. Igemehaiguste teket soodustavad veel suitsetamine, diabeet, hormonaalsed muutused ja verehaigused.

Kuidas parodontiiti ära tunda?

Üks peamisi märke igemepõletikust on igemete veritsemine näiteks hammaste pesul. Lisaks kuuluvad selle haiguse sümptomite hulka ka igemete turse ja valulikkus, igemete taandumine (hambad näivad pikad), hammaste liikumine, mädaeritus ning halb suulõhn. Antud sümptomite korral tuleks pöörduda igemeravi eriarsti ehk parodontoloogi poole. Abiks ohusümptomite äratundmisel on suuhügienist, kes vajadusel suunab patsiendi edasi õige spetsialisti juurde.

Abi tasub otsida kohe esimeste sümptomite ilmnemisel, sest tegemist on tõsise põletikulise igemehaigusega, mille ravimata jätmine võib viia hammaste kaotuseni.

Parodontiidi ravikäik

Igemehaiguste ravi seineb igemetaskute puhastamises mikroobidest, hambakivist ja põletikulisest pehmest koest. Protseduur toimub osade kaupa ja enamasti tuimestusega. Pärast terve suu puhastamist tuleb patsiendil tulla kontrolli 3-6 kuu möödudes. Järgneb nn säilitava ravi faas, mis tähendab, et igemetaskud mõõdetakse ja vajadusel puhastatakse korduvalt. Igemehaiguste säilitav ravi kestab elu lõpuni.

Korralik suuhügieen on igemehaiguste ravis määrav

Ravitulemuse saavutamisel ja püsimisel on tähtis roll patsiendil. Oluline on järgida arsti poolt õpetatud suuhügieenivõtteid. Suuhügieenivõtete parandamine juba enne igemeravi alustamist on ravitulemuse seisukohast määrava tähtsusega. Arst eemaldab igemetaskust mikroobid ja hambakivi, aga kui patsient ei suuda puhastatud tulemust säilitada, tuleb põletik ruttu tagasi.