Tagasi

5 nõuannet, kuidas hammaste eest paremini hoolt kanda

31.07.2019

1. Külasta regulaarselt hambaarsti

Hambaarsti juurde minekule hakatakse sageli mõtlema alles siis, kui mõni hammas endast juba valulikult märku annab. See aga tähendab, et tegeletakse tagajärgede, mitte ennetamisega. Pikkade aega- ja rahanõudvate raviprotsesside vältimiseks tuleks hambaarsti juures käia isegi siis, kui ühtegi kaebust ei ole. Usume, et palju parem on teha hambaarsti juures kontrollkäike ja avastada võimalikud probleemid pigem varem, kui hiljem.

✅ Mugava online-broneerimise leiad siit

2. Söö ja joo teadlikult

Vältimaks pidevat happerünnakut oma hammastele, tasuks sagedase näksimise asemel jätta söögikordadele 3-4 tunnised pausid – alles siis jõuab sülg viimase tekkinud happerünnaku neutraliseerida. Hammaste seisukohast on eriti ohtlikud hammastele kleepuvad maiustused ning gaseeritud ja maitsestatud veed – pealtnäha süütud janukustutajad sisaldavad palju suhkrut. Janujook võiks alati olla vesi. Ka pärast limonaadi või maitsevee joomist tasuks suu puhta veega ära loputada.

3. Lase kord aastas hammastele soodapesu teha

Soodapesu mõjub meie hammastele kui suurpuhastus. Lihtsustatult öeldes eemaldab soodapulbri, vee ja õhu survepesu hammastelt sinna kogunenud mustuse ja annab seejuures hammastele kergelt valgendava efektigi. Suus on kohti, kuhu ei pääse ükski hambahari ega -niit ja just siin tulebki soodapesu appi. Soodapesu on eriti kasulik neile, kes tarbivad palju kohvi, teed, veini või tubakatooteid.

🌊 Loe soodapesu kohta pikemalt siit

4. Ära piirdu vaid hambaharjaga

Lisaks sellele, et hambaid 2 korda päevas korraga vähemalt 2 minutit pesta, on oluline puhastada ka hambavahesid. Kui hambavahesid ei puhastata, koguneb hambavahedesse hambakatt. Hambaniite on mitmesuguseid – kitsamaid, laiemaid, vahaga ja ilma. Sobivaima niidi leidmiseks tasub konsulteerida hambaarsti või suuhügienistiga. Samuti on olemas hambavaheharjad – tuleb katsetada, milline on just sulle sobivaim.

5. Tea, millal hambaid pesta

On inimesi, kes alustavad päeva hammaste pesuga ja on neid, kes jõuavad hammaste pesemiseni märksa hiljem. Hambaid tuleks tõepoolest pesta enne söömist – vastasel juhul kahjustame alles happerünnakust toibuvaid hambapindu. Teine võimalus on hammaste pesuga oodata ning jätta söögikorra ja pesu vahele minimaalselt 30 minutit – sel viisil jõuavad hambapinnad söömise tagajärjel tekkinud nõrgendatud olukorrast taastuda.