Tagasi

Hea suuhügieeni aluseks on korralikud suuhooldusvahendid

04.06.2019

Hambahari ja -pasta on kõigile tuttav argine osa hommikusest ja õhtusest suuhooldusrutiinist. Apteegis suuhooldusvahendite riiuli ees seistes avaneb aga märksa kirjum pilt – harjade ja pastade kõrval leidub rohkelt muid abivahendeid. Milliseid võiks kasutada, et tagada täisväärtuslik suuhügieen ning terved hambad ja igemed? Südameapteegi farmatseut Kerli Vahar annab nõu.

Milliseid suuhooldustooteid võiks iga päev kasutada?

Esmalt muidugi hambaharja ja -pastat. Neile lisaks peaks igapäevases suuhooldusarsenalis olema hambavahede puhastamiseks nii hambaniit kui ka hambavaheharjakesed. Hambaniit on oluline, sest sellega pääseb hõlpsamalt hambavahedesse, kuhu tavaline hari ei ulatu, aga siiski koguneb katt. Sama kehtib ka hambavaheharjade puhul – need on mõeldud hambavahede puhastamiseks. Nende eelis hambaniidi ees on see, et sobivad ka laiematele hambavahedele.

Kuidas ma tean, millist hambaniiti valida?

Kes varem hambaniiti proovinud ei ole, võiks enne sobiva toote valikut apteekriga konsulteerida. Aitame ja juhendame alati hea meelega. Hambaniite on mitmesuguseid: maitsestatud ja maitsestamata, vahatatud ja vahatamata. Samuti on eraldi breketikandjatele mõeldud hambaniit, see on lindikujuline. Üks teistest veidi erinev on ka selline hambaniit, mis on juba aplikaatori vahel – see on justkui käepikendus. On ka paisuvaid hambaniite, mis on head seepärast, et lähevad süljega kokkupuutes suuremaks ning tänu sellele saab jäänukid ja katu paremini hambavahedest kätte.
Hambaniidi valik sõltub palju inimese eelistusest ja seepärast soovitan katsetada, milline sobib. Muidugi mängib rolli ka see, millised on inimese hambavahed – kui need on suuremad, sobivad süljega kokkupuutel paisuvad hambaniidid paremini. Esmakasutajatele soovitaksin vahatatud hambaniiti, mida on alguses mugavam kasutada, mis on vähem kiuline ja libiseb paremini. Oluline on, et seda tuleks kasutada iga päev enne hammaste pesemist. Nii ei jää niiditamisega lahtitulevad jäägid puhastele hammastele ja need saab maha pesta.

Suuhooldusvahendite riiulil on kõige kirjum pilt suuharjakeste sektsioonis. Kust alustada ja mida silmas pidada?

Alustame sellest, et hambavaheharju on eri suurusega. Pakid on kodeeritud erinevate värvide ja numbritega, mis tähistavad harjade suurusi. Nii on lihtne meeles pidada, milline sulle sobib. Mõnel firmal (TePe) on olemas ka segapakid – nii saab proovida eri suurusi. Samuti on harjakestega üldjuhul pakis kaasas ka antibakteriaalne kaitse – pisike plast –, tänu millele saab neid kasutada korduvalt. Hamabavahedele mõeldud harju on nii koonusekujulisi – otsast laiemad ja tagant peenemad – kui ka silindrikujulisi, neil on ühtlasem pea. Mõju poolest ei ole neil vahet, küsimus on jällegi individuaalses eelistuses, mille saab välja selgitada katsetamise teel.

Kas hambavaheharjakesi on ka erinevate maitsetega?

Eraldi maitseid ei ole, aga üks huvitav toode on hambavahegeel, millega tulevad pakis kaasa ka harjakesed. Geele on kahte liiki: üks sisaldab põletikuvastast kloorheksidiini ja teine, fluoriidiga rikastatud variant, ennetab kaariest (TePe). Geel kantakse pisikese harja peale ning sellega saabki hambavahesid puhastada. Põhitöö teeb muidugi hari ise ära, geel on lisaväärtus.

Apteegis müüakse ka hambatikke. Milleks need head on?

Samuti hambavahede puhastamiseks ja katu vähendamiseks. Need on tehtud silikoonist, et igemeid ega hambaid kahjustada. Kindlasti ei tohiks hambaid puhastada puidust kokteiltikuga.

Hambapastat kasutame kõik iga päev. Mida selle valikul silmas pidada?

Eelkõige seda, et see sisaldaks hambaemaili tugevdavaid aineid, tuntuim neist on fluoriid. On ka uuemaid aineid, mis teevad sama töö ära. Teiseks on oluline, et pasta väga abrasiivne poleks. See tähendab, et pasta ei tohi pesu ajal hamba pinda liigselt kriimustada. Lihtne test on võtta natuke pastat sõrmede vahele ja kui on tunda tükke, siis võib see hambaid liigselt hõõruda. Apteegis on müügil vähese abrasiivsusega pastad, mis hambapinda ei kahjusta.

Milliseid suuhooldusvahendeid on veel olemas?

Üks põnev toode on hambakattu värviv tablett, millega saab nii ennast kui ka lapsi kontrollida. Tegemist on punast värvi tabletiga, mis tuleb suus peeneks närida. Tablett värvib suus punaseks need kohad, millele tuleks hambaid pestes rohkem tähelepanu pöörata. Veel üks huvitav abivahend on keelepuhastaja, millel on ühel pool hari ja teisel pool kaabits keele puhastamiseks ja pesemiseks. Samuti on suuloputusvett. Meil müügil olevad suuloputusveed saab laias laastus jagada kaheks: antibakteriaalse toimega vedelikud ja teised tugevama toimega suuloputusveed, mis sisaldavad kloorheksidiini. Nendel on põletikuvastane toime. Suuloputusvedelike soetamisel võiks apteekriga konsulteerida, kuidas ja kui tihti neid kasutada.

Pisematele mõeldud suuhooldustoodete sektsioon on teil samuti apteegis olemas. Mida siit välja tuua?

Kui esimene hammas on lõikunud, peaks selle eest kohe hoolitsema hakkama. Selleks on beebidele mõeldud silikoonist näpuotsaharjad. Lapsevanem saab harja näpu otsa asetada ja sellega lapse suus ringi käia. Hambapastat kasutada ei ole tarvis niikaua, kuni laps seda välja ei oska sülitada. Muidugi on olemas ka pastasid, mida võib alla neelata, aga esimestel elukuudel ei ole selle kasutamine vajalik. Samuti on olemas varre otsas silikoonharjakesed, mida beebid ise närida saavad. Need on mõeldud kasutamiseks alates kuuendast elukuust. Võimalik on soetada kummeli- või mõne muu rahustava ekstraktiga beebigeele, mis leevendavad hammaste lõikumisvalu.

Tekst: Kerttu-Liisa Kopliste
Foto: Kalev Lilleorg