Ärevus või hirm hambaarsti külastuse ees on väga sageli esinev probleem. Uuringud näitavad, et hirmu näol on tegemist ühe kõige sagedasema põhjusega, miks inimesed ei jõua hambaarsti juurde või miks külastatakse hambaarsti alles viimases hädas. Hambaravi visiitidel mitte käimine või edasi lükkamine võib aga viia erinevate tõsiste suutervisega seotud probleemideni. Kuna suutervis on seotud inimeste kogu üldtervise ja immuunsüsteemiga, siis on oluline, et hirmu pärast ei jätaks keegi hambaarsti juures käimata.
Kas hambaarsti tooli satub palju neid patsiente, kes on hirmul?
„Suur osa patsientidest on väga teadlikud hammastega seotud probleemidest ja käivad hambaarsti juures regulaarselt. Sellised patsiendid on tavaliselt optimistlikud ja tunnevad ennast hambaravi toolis enesekindlalt ja pingevabalt. Tänapäeval on võimalik pakkuda patsiendile täiesti valutut hambaravi.“ räägib hambaarst dr Olga Sokolova.
Arsti sõnul satub visiidile ka selliseid inimesi, kes on hirmul ning kes on külastust hambaarsti juurde edasi lükanud nii kaua, et midagi on juba katki või valutab „Hirmul või ärevil patsiendiga püüame leida ühist keelt ja veenda selles, et teostame ravi valutult, sest peamine hirm ongi just valu ees.“ räägib dr Sokolova. „Tihtipeale on patsiendil, näiteks lapsepõlves, olnud kunagi varasemalt halb kogemus ning sellest tulenevalt ei julge ta ka täiskasvanuna hambaarsti juures käia.“
Oluline on mõista, et regulaarne hambaarsti külastus aitab hirmuga paremini toime tulla ja hoida ära tõsiseid hambamuresid. Dr Sokolova lisab, et patsient, kes tunneb hambaravi ees hirmu, peaks sellest kindlasti oma arstile rääkima. „Esimesel visiidil on alati võimalus teostada ainult suu läbivaatus, arutada raviplaani või teostada mõni lihtsam protseduur, näiteks hammaste puhastus ja hügieeniõpetus.“ Arsti sõnul on oluline on leida hea kontakt ning usaldus patsiendiga.
Kuidas saada võitu hirmust hambaarsti külastuse ees?
🟣 Püüa leida hambaarst, kellega tunned ennast turvaliselt ja kellega oled valmis avameelselt oma hirmust rääkima.
🟣 Registratuuris vastuvõtuaega broneerides ütle, et oled hirmunud – nii oskab arst sinu visiiti planeerida ja sind vajalikul määral toetada.
🟣 Esimesel visiidil ei pea tegema ühtegi raviprotseduuri. Vestle hambaarstiga ning harju uue olukorra ja ravikabinetiga. Hambaarst lähtub sellest, milleks oled sina patsiendina valmis.
🟣 Kui hambaarstiga on tekkinud usaldus ja tunned, et oled valmis esimesteks protseduurideks, siis võite alustada arstiga väiksematest toimingutest, näiteks hambakivi eemaldamisest.
🟣 Pange arstiga paika täpne raviplaan ning palu arstil põhjalikult selgitada enne protseduuri erinevaid toiminguid. Oluline on, et räägiksid arstile sellest, mida sa kardad – on see puurimine, lamavas asendis olemine või hoopis midagi muud?
🟣 Ära karda, et hambaarst teeb sulle valu. Tänapäeval on võimalik teha hambaraviprotseduure täiesti valutult – selle jaoks on olemas tuimestavad süstid ja kaasaegne ravitehnika.
🟣 Kui tunned ennast muusikat kuulates rahulikumana, siis võid alati visiidil kõrvaklappidega muusikat kuulata.
🟣 Mõnikord võib abi olla ka sellest, kui võtad hambaarsti juurde kaasa mõne lähedase inimese, kelle juuresolekul tunned ennast turvaliselt.
🟣 Proovi käia hambaarsti vastuvõtul regulaarselt ja ära jäta visiitide vahele pikka perioodi. Nii väldid suuremate probleemide ja hambaaukude teket ning harjud hambaarsti ja hambaravikabinetiga kiiremini.