Tagasi

Kuidas mõjutab sportimine meie hambaid?

27.09.2021

Unimed Järve hambakliinik, dr Eva-Lotta Põder

Sport mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Vaatamata sellele võib valesti treenimine või ületreenimine avaldada mõju ka meie suutervisele ja naeratusele. Kuidas sportida nii, et see meie hambaid ei kahjustaks? Unimed Järve hambakliiniku hambaarst dr Eva-Lotta Põder aitab sellele teemale valgust heita.

 

Millist mõju võib sportimine avaldada meie hammastele?

Lahtise suuga sportimine, näiteks jooksmine, suurendab märkimisväärselt suukuivust, mis omakorda suurendab kaariese, limaskesta haavandite, infektsioonide, neelamishäirete, igemehaiguste ja halva hingeõhu riski. Suukuivuse tagajärjel tekib suhu vähem hambaid kaitsvat sülge. Nina kaudu hingates omastab keha paremini hapnikku, filtreerib õhuosakesi ja külma õhu sissehingamisel soojendab nina õhku.

 

Kuidas kaitsta hambaid kokkusurumise või traumade eest?

On spordialasid, millega kaasneb hammaste kokkusurumine või krigistamine, mille tagajärjel võivad hammastesse tekkida mõrad ja hambad muutuvad tundlikumaks. Hammaste mittetahtlik kokkusurumine ja krigistamine võib lisaks mõjuda kahjulikult mitte ainult hammastele, vaid ka mälumislihastele ja suuliigestele. Lisaks võib tekkida alalõua liigese kulumine ja naksumine või antud piirkonna valulikkus, mis võib tekitada peavalusid. Selliste kaebuste vältimiseks soovitame kasutada spetsiaalseid hambakaitsmeid – kapesid.

🥊 Spordikape ehk suukaitse aitab kontaktspordi harrastajaid erinevate hambatraumade puhul. Kuna õnnetusi võib juhtuda alati, siis tuleks teatud spordialade puhul ka harrastussportlastel, näiteks poksis, jäähokis või jalgpallis, kasutada hambakaitsmeid vältimaks võimalikke õnnetusi hammastega.

🥊 Spordikapede puhul tasub eelistada personaalselt kasutajale valmistatud suukaitset, mis sobitub suu ja hambumusega. Individuaalseid spordikapesid valmistavad paljud hambakliinikud ja selle kohta annab rohkem informatsiooni sinu hambaarst.

 

Milline on spordijookide mõju hammastele?

Füüsiliselt väga aktiivsetele inimestele mõeldud spordijoogid aitavad taastuda intensiivsest treeningust. Spordijooke tarvitatakse aga sageli liiga kergekäeliselt, mõtlemata sellele, kuidas mõjub spordijookides olev suhkur hammastele ja suutervisele.

Suhkur annab meie kehale küll energiat, aga soodustab samaaegselt ka kaariese ehk hambaaukude teket. Iga natukese aja tagant spordijooki tarbides tekivad suus pidevalt uued happerünnakud, millega peavad hambad aktiivselt tegelema. Mida sagedamini ja rohkem spordijooke tarbida, seda laastavam on nende mõju hammastele.

Kui puhta vee joomisest jääb väheseks ja tekib soov spordijoogiga oma energiavarusid täiendada, siis on soovituslik juua spordijooki vaheldumisi veega. Puhas vesi uhub suust ära hammastele kahjuliku magusa joogi ning aitab võidelda ka dehüdratsiooniga. Vee joomine enne, pärast ja treeningute ajal on oluline ka siis, kui tarvitatakse spordijooke.

 

Kas energiabatoonid ja spordigeelid mõjutavad hambaid?

Kestvusspordiga tegeledes tekib vajadus lisaenergia saamiseks. Selleks kasutatakse sageli süsivesikurikkaid energiabatoone ja spordigeele, mis sageli kleepuvad hammastele, mis omakorda meeldib väga suus elavatele bakteritele. Süsivesikud on bakteritele toiduks, kes oma elutegevuse käigus toodavad happeid, mis põhjustavad hambaauke. Pärast energiaampsude söömist tuleks juua puhast vett, nii väheneb suhkrust tekkiv happerünnak suus.

 

Kuidas oma hambaid sportides võimalikult vähe kahjustada?

Janu kustutamiseks sobib kõige paremini puhas vesi. Vee joomine vähendab happerünnakut hammastele ning aitab hoida sülje teket normaalsena – sülg kaitseb hambaid.

Võimalusel tuleks vältida kõrge süsivesikute sisaldusega batoonide, geelide ja suhkruküllaste spordijookide tarbimist.

Hinga treenides nina kaudu – nii ei kuiva suu liigselt ära.

Hammaste, mälumislihaste ja liigese traumasid ning kulumist, mis võivad tekkida erinevaid spordialasid harrastades, aitavad ennetada spetsiaalsed spordikaped.