Tagasi

Kuidas õigesti hambaid pesta?

03.02.2020

☑️ Pese hambaid 2 korda päevas. Korraga vähemalt 2 minutit. Tublide hammaste eest hoolitsejate jaoks on see täiesti elementaarne soovitus, ent Tervise Arengu Instituudi (TAI) eelmisel aastal avaldatud uuringu* järgi pesevad ainult umbes pooled (50,5%) 16-64-aastastest meesterahvastest hambaid 2 või enam kordi päevas. Naiste seas on sama näitaja 72%. 

☑️ Hoia hambaharja käes nagu pliiatsit! Esialgu võib see üsna harjumatu olla, kui oled aastaid hoopis teisiti hambaharja käes hoidnud, ent katseta ja harjuta – mõne aja möödudes ei ole enam meeleski, kuidas valesti hambaharja käes hoida 😉 Kui hoiad hambaharja pliiatsina käes (ca 45 kraadise nurga all), siis ei avalda sa oma hammastele liiga palju survet ega vigasta igemeid.

☑️ Kui hambahari muutub juba mõne päeva või nädalaga haraliseks, siis osutad sa hammastele suure tõenäosusega liiga palju jõudu. Proovi hakata hambaid teadlikult õrnemalt harjama. Liiga tugevast harjamisest võõrutamiseks (ja muidu ka) on heaks abimeheks elektriline hambahari.

☑️ Alusta hambapesu raskemini ligipääsetavatest kohtadest. Miks? Sest muidu võivad need hambapesu lõpuks sootuks ununeda ning need kohad vajavad kõige rohkem meie tähelepanu.

☑️ Hambahari olgu pehme! Hambaharja valides otsi soft-märgistust – just nii võid kindel olla, et ei tee liiga tugeva hambaharjaga oma hammastele liiga.

☑️ Lisaks hammaste pesemisele kasuta ka hambaniiti – see pääseb kohtadesse, kuhu hambahari ei ulatu. TAI uuringu andmetel kasutab erinevaid abivahendeid vaid 23% 16-64-aastasest vastajatest. 

☑️ Pööra tähelepanu sellele, et puhastaksid kindlasti ka sisemisi keelepoolseid pindu, sest just sinna koguneb kõige rohkem baktereid ja hambakivi.

Kuidas õigesti hambaid pesta

☑️ Ole hammaste pesemisel süsteemne, aga ära alusta pesemist iga kord samast kohast – vastasel juhul võid neid hambaid kõige rohkem kulutama hakata. 

☑️ Pese 2-3 hammast korraga, mitte ära ürita ühe liigutusega tervet hambakaart ära pesta. 

☑️ Kasuta hambapastat mõistlikus koguses – hernetera suurusest pastakogusest piisab täiesti.

☑️ Pärast õhtust hambapesu on mõistlik juua ainult puhast vett.

☑️ Ära pese hambaid vahetult pärast söömist – hambaemail on pärast hambapesu pehmem ja nii võid hambaid hoopis kahjustada.

☑️ Ära unusta hammaste pesemisel ka keelt kergelt harjata. PS: kas teadsid, et keelel pesitsevad bakterid põhjustavad halba hingeõhku?

Kui kahtled oma hammaste pesemise tehnikas ja selles, kas saad oma hambad ikka puhtaks, siis küsi järgmisel vastuvõtul oma hambaarstilt või suuhügienistilt soovitusi ja nõuandeid, kuidas paremini oma hambaid pesta. 

* Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring 2018, mida saab lugeda SIIT