Priit Niibo, Unimed Ühendatud Kliinikud, hambaarst
Särav naeratus on osa meie olemusest ja enesekindluse üks aluseid. Paraku pole mitte kõik inimesed looduselt kaasa saanud pärlikeena sirges reas lumivalgeid hambaid või on jäetud oma hambad nii hooletusse, et nüüd enam naeratada ei julgegi.
Särava naeratuse saamiseks tuleb alustada muidugi kaugemalt – patsiendid ei tea sageli, et kõigepealt on vaja teha suule põhjalik ettevalmistus, mis võib eeldada mitme spetsialisti koostööd. Peamised probleemid suus ongi kaaries ja juurealused põletikud, samamoodi on oluline igemete ja lõualuu tervis, kuna igemed on hammaste ümber justkui raamistik, mis aitab neid lõualuus soovitud asendis hoida. Pole mõtet rääkida esteetikast, kui samal ajal puudub suus olevate kudede tervis ja funktsioon. Sellisel juhul on tulemus heal juhul lühiajaline ning pikemas paanis hoopis kahjustab patsienti.
Tänapäevase hambaraviga on kauni naeratuse saavutamiseks mitmeid valikuid, mis sõltuvad inimese võimalustest ja sellest, mis neid enda hammaste juures häirib. Tumedamaks muutunud, aga ilusa kujuga hammaste puhul piisab juba valgendamisest, kuid kui mõned hambad on kujult väiksemad või asetsevad tagapool, on võimalik neid taastada imeõhukeste hammastele kleebitavate portselanist katete ehk õhukeste laminaatidega, mis ei vaja praktiliselt oma hammaste lihvimist.
Laminaatidega saab teha ka suuremaid muutusi – need kestavad väga kaua, ei muuda ajaga värvi ja näevad välja nii loomulikud, et nende eristamine pärishammastest on praktiliselt võimatu. Enamasti on siiski vajalik hammast pisut lihvida, et tekitada keraamikale ruumi.
Kui hambal esineb suuri kahjustusi või on vaja teha ümber mõni vana töö, tuleb selle taasehitamiseks või korrigeerimiseks teha hambakroon. Puuduvad hambad asendatakse implantaatidega – esihammaste piirkonnas nõuab see head luu ja pehmete kudede olukorda. Suure luukao puhul kasutatakse sageli sellist proteetilist lahendust, kus implantaatidele toetuvate kroonidega taastatakse nii hamba kroon kui puuduv igemeosa.
Esteetika hambaravis on kombinatsioon patsiendi soovidest, arsti kogemustest ning tehniku loovatest võimetest ja praktilistest oskustest. Enne protseduuridega alustamist on arstil ja patsiendil hea ühiselt visualiseerida lõpptulemus. Nimelt on oluline, et kõik osapooled saaksid asjadest sarnaselt aru. Hammaste erinevaid parameetreid saab digitaalsete mudelite abil hõlpsasti muuta ja neid laboris valmistatud jäljenditega patsiendi suus testida. Nii saab patsient juba enne lõpliku töö valmimist reaalselt proovida, kas hammaste uus kuju on ikka tema jaoks sobivaim ning kuidas uus tulevane naeratus tundub.
Rohkem naturaalsust
Kui veel kümnend tagasi kasutati hambaravis palju metalli, siis tänaseks on toimunud oluline mõttemallide nihe ning rõhk on biomaterjalidel, mille kasutamine ei nõua nii suurt hambakudede lihvimist. Terve ning kahjustumata emaili eemaldamine peaks toimuma ainult äärmisel vajadusel, sest hammaste pikaajalise tervise seisukohalt on oluline just see, kui palju õnnestub säilitada oma loomulikku hambakudet. Tänapäevaste kroonide ja laminaatidega võib saavutada tulemusi, mis on võrreldavad naturaalse hambaga.
Soodapesu ja valgendamine – mis on nende erinevus?
Anneli Tammet, Unimed Ühendatud Kliinikud, suuhügienist
Kergematel juhtudel, st kui patsient laminaate, lumineere või hambakroone ei vaja, võib piisata naeratusele värskema ilme andmiseks soodapesust või valgendamisest. Tuleb aga silmas pidada, et need on kaks täiesti erinevat protseduuri.
Soodapesu käigus juhitakse hammastele suruõhu ja vee juga, milles sisalduvad naatriumvesinikkarbonaadi ehk sooda graanulid eemaldavad hammastelt pigmendi, katu ning hammaste vahele kinni jäänud toiduosakesed. Enamasti on eelnevalt vajalik ka mineraliseerunud katu ehk hambakivi eemaldamine küretaazi või ultraheliaparaadi abil, pärast mida poleeritaksegi hambad soodapesuga jäänuk-katust ja pigmendist puhtaks. Soodapesu ei ole hammaste valgendamine. Pigmendi eemaldamise käigus taastatakse hammaste naturaalne toon, mis mõningatel juhtudel annab visuaalselt n-ö valgendava efekti.
Soodapesu käigus pestakse maha ka hambaid kattev ja kaitsev süljekiht, mis taastub sülje proteiinide mõjul umbes 2-3 tunniga. Selle aja jooksul ei ole soovituslik suitsetada ning juua või süüa.
Valgendamise mõju näed nädala pärast
Valgendamine on keemiline protseduur, mille käigus muudetakse hambaid heledamaks. Seda saab teha nii hambaravikabinetis kui ka kodus. Tasub teada, et valgendamine mõjub ainult oma hammastele, mitte aga kroonidele, laminaatidele või täidistele, mille värv protseduuri käigus ei muutu. Valgendamise lõpptulemus võib olla erinev ning protseduuri täielikud mõjud ilmnevad umbes nädala jooksul. Kollakamat tooni hambad reageerivad valgendamisele paremini kui hallika tooniga hambad.
Valgendamine on keemiline protseduur, pärast mida võivad hambad muutuda tundlikuks. See on küll mööduv, kuid meeles tasub pidada, et 24h pärast valgendamist ei ole soovitav süüa ega juua pigmendirohkeid toite või jooke.
Kindlasti tasub silmas pidada, et valgendamisel on ka vastunäidustusi: seda ei tohiks teha kaariese, suuõõne- ja/või igemehaiguste korral. Ka lastel, rasedatel ja imetavatel emadel pole soovitav seda protseduuri ette võtta.