Lastele hambaravikabinetis jagatud õpetussõnadest on vähe kasu, kui räägitut hiljem kodus pidevalt ei üle korrata. Mida teha, et hammaste pesemise olulisusest rääkimine oleks hoopis lõbus tegevus nii lapsele kui ka vanemale?
Regulaarne hambapesu on alus heale suuhügieenile
Lapsed mõistavad üldjuhul, miks on vaja hambaid pesta ja saavad aru suuhügieeni olulisusest, kuid ilmselt on hambapesu neile veidi tüütu ja igav igapäevakohustus. Paljudel lastel – nagu ka täiskasvanutel – peaks suuhügieen olema parem. Hambaarstid räägivad lastele õigetest hambapesu võtetest ja hügieeniharjumustest ning pesevad hambamakettidel koos lastega hambaid.
Oluline on järgida kindlat hambapesurutiini, mis aitab luua õigeid harjumusi ning muudab hambapesu tavapäraseks päeva osaks. Laste hambaid peaks vähemalt kooli minekuni ka üle pesema.
Hambapesu meeldetuletuseks võiks sobida hambapesukalendri täitmine (mida tasub küsida oma hambaarstilt või laadida alla suukool.ee aadressilt), hambakleepsude kleepimine, mobiilirakendused ning kindlasti ka lapsevanema eeskuju.
Suuremate laste puhul võib kasutada ka spetsiaalseid katutablette (saadaval apteekides ja kliinikutes). Pärast hammastepesu katutabletti närides tekib vaht, mis pärast suu loputamist värvib ära hambakatu ja näitab kohti, mille pesemisel peaks olema hoolsam.
Väikelaste vanemad kurdavad sageli, et lapsed on hambapesu suhtes üsna tõrksad. Tegemist on vanusega, kui tõuseb eneseteadlikkus ja tekib tahtmine kõike ise teha. Samas peavad piimahambad, mis sel ajal lõikuvad, veel palju aastaid tervena suus püsima. Isegi kui lapsele on raske selgitada, aitab järjepidevus. Lõpuks harjuvad hambapesuga kõik lapsed.
Hammaste pesemisel on ka teine kriitiline vanuserühm – teismelised. Nemad teavad väga hästi, et hammaste pesemine on oluline, et sageli jääb suuhügieen laiskusest unarusse. Kui hommikune hambapesu veel meeles on, siis õhtune pesu on sagedasem ununema.
Kuidas muuta hambapesu lapsele põnevamaks?
Kindlasti tasub hambapesule läheda mänguliselt ja kaasata ka tehnikat – oluline on last motiveerida. Elektrilised hambaharjad on lisaks efektiivsele puhastamisele head abilised ka selles, et annavad märku kahe pesuminuti täitumisest. Vastasel juhul võib tunduda, et hambaid on juba piisavalt pikalt pestud, ent tegelikkuses võib pesuaeg märksa lühem olla.
👩⚕️ Mängige hambaarsti
Vaja läheb nukku või mängulooma ja hambaharja. Lapsevanem mängib hambaarsti, kes vaatab mänguasja hambad üle ja räägib talle, miks on tarvis neid korralikult pesta ja kuidas seda teha. Seejärel hakkab hambaarstiks laps, kes tuletab mänguasjale räägitut meelde. See innustab ka last ennast õigesti hambaid pesema.
📖 Jutusta lugusid
Loe lapsele ette hammastega seotud lugusid ja jutusta neid talle ka hambapesu ajal. Näiteks tänu hambahaldjale tunnevad lapsed vähem muret piimahamba kaotuse pärast, samas kui Sööbik ja Pisik innustab hoolsamini neid pesema.
🦷 Lase lapsel harjamistehnikat harjutada
Elektrihambaharja võib hakata kasutama alates 3. eluaastast. Kuna lastel on arenevad hambad ja igemed, vajab nende suuhooldus eriti õrna lähenemist. Harja võiks olla lihtne kasutada ning see võiks parandada lapse harjamise tehnikat. Elektrihambahari sobib selleks imehästi.
🎼 Lemmikmuusika kuulamine
Brush DJ rakendusest saab laps valida kaheminutilise muusikapala, mida ta soovib hambapesu ajal kuulata. Nii teab ta täpselt, kui kaua hambaid pesta.
👍 Pesutehnika võrdlemine virtuaalpeeglist
Brush Upi rakendus kasutab telefonikaamerat virtuaalpeeglina nii, et laps saab hambaharjamise ajal vaadata iseend ja õppevideot ühekorraga. Kui laps on lõpetanud, on tal võimalik saada motiveerivaid auhindu õige hambapesutehnika eest.
👑 Muinasjututegelaste abistamine
Rakendus Toothsavers on üles ehitatud muinasjutule. Lapsel on võimalus päästa kuningriigis elavaid asunikke, aidates nende hambaid puhastada.
Unimed Ühendatud Kliinikud endine hambaarst dr Krislin Tukia