Igapäevaselt me sellele ehk ei mõtlegi, aga näpistav külm võib mõjutada meie tervist mitmes mõttes. Olgu tegemist siis naha seisundiga, hammaste tervise või immuunsüsteemiga. Unimed Järve hambakliiniku suuhügienist Marina Sõõru selgitab, mis ja miks võib toimuda hammastega külmal talveperioodil.
Kui inimesel on aastaringi hambad tundlikud, siis külmal ajal muutub tundlikkus intensiivsemaks. See avaldub enamasti äkkvaluna, mis taandub kiiresti, kui kaob kokkupuude ärritajaga. “Üldiselt on niimoodi avalduva tundlikkuse põhjuseks hambapinda kaitsva emailikihi kulumine, mida on üsna lihtne teadmatusest ära kulutada, piisab sellest, kui hambaid liiga jõuliselt puhastada.”
Lisaks kulub hambaemail ka siis, kui hambaid öösiti krigistatakse. Krigistaja ei pruugi ise oma öisest toimetamisest midagi teadagi — sel puhul võiks probleemile tähelepanu juhtida mõni lähedane inimene.
Veel on olemas ka kolmas võimalik põhjus tundlikkusele. “Kui hambad justkui kardaksid külma ja kuuma ning kipuvad valutama, võib see viidata hoopiski hambanärvipõletikule. Siis ei taandu valu hambast ka juhul, kui ta enam ärritajaga kokku ei puutu ning kindlasti tuleb ette võtta käik hambaarstile,” soovitab suuhügienist.
Hammaste tundlikkus ilmneb ka igemete taandumisel, sest kaitsev email asub vaid hammaste krooniosas, mitte aga aegamööda paljanduval juureosal. Mõnetine hammaste tundlikkus käib kaasas vanuse suurenemisega — ka siis taandub igemejoon ning paljanduvad tundlikud hambajuured.