Tagasi

Lagunenud hambad mõjutavad kogu organismi tervist

13.06.2017

Ingrid Kokmann, Unimed Ühendatud Kliinikud, hambaarst

 

Kõik teavad, et kui hammaste eest hästi hoolitseda, siis on naeratus ilus ning hambad naljalt ei valuta. Vähem aga teadvustatakse seda, kui olulisel määral mõjutavad lagunenud hambad kogu keha tervislikku seisundit ja seeläbi ka inimese elukvaliteeti. 

Kaariese tõttu lagunenud ja ravimata hammaste juurte alla lõualuusse võib tekkida põletik. Kui see ägeneb, kahjustub lõualuu struktuur ja põletik levib tekkekohast edasi limaskesta või naha alla. Taoline põletik pole naljaasi, sest kui see liigub edasi pea ja kaela lihaste vahelistesse kohtadesse ja jõuab südame või ajuni, siis halvimal juhul on tulemuseks eluohtlik seisund. Samuti võib põletik suurte veresoonteni levides põhjustada bakterieemia ehk veremürgituse. Ägeda hambajuurepõletiku tõttu tekib suhu, näole või kaelale turse, mis võib hakata lausa hingamist takistama. Üleüldse on haige enesetunne väga kehv ja tekib palavik.

Tõsi, mitte alati ei väljendu hamba juurealune põletik nii ägedalt. Hoopis tavalisem on, et põletikulised protsessid kulgevad aastaid kroonilise ja varjatuna ning inimene ise ei pruugi neist teadlik olla. Sellisel puhul põletik aeg-ajalt ägeneb, näiteks külmetuse korral, kuid enamasti kulgeb märkamatult. See on võimalik, sest inimese organism tegeleb pidevalt põletiku mahasurumisega. Paraku toimub see protsess kogu keha kurnamise arvelt.

 

Seos mitmete tõsiste haigustega

Põletik tekib hammast ümbritsevates kudedes kehva suuhügieeni tagajärjel. Teadlased on leidnud parodontiidi seoseid selliste raskete haigustega nagu diabeet, südame-veresoonkonna haigused, insult ja isegi enneaegne sünnitus.

Kui osa hambaid on puudu või lagunenud, muutub märkimisväärselt ka inimese toidulaud.

Kuna ta ei saa enam nii hästi mäluda, peab piirduma pehmemate toiduainete söömisega. See omakorda mõjutab seedimist ning osa toitaineid võib hoopiski vajaka jääda. Puuduvate hammaste tõttu on häiritud lõualiigeste töö ning arvatavasti tuleb loobuda ka väga külmadest, kuumadest ja magusatest toitudest, sest lagunenud hambad on tundlikud. 

Kannatada saab ka psüühiline tervis, sest puuduvad või inetud hambad ja halb hingeõhk mõjutavad otseselt enesehinnangut. On tavaline, et katkiste hammastega inimesed lõpetavad naeratamise, püüavad rääkides varjata oma suud või hullemal juhul võimalikult vähe teiste inimeste suhelda. Võib öelda, et terved hambad on olulised mitte ainult kogu organismi hea tervise tagamisel, vaid ka vaimse tervise ja sotsiaalse heaolu saavutamise seisukohalt.

 

3 kasulikku hambahügieeni harjumust

Anneli Tammet, Unimed Ühendatud Kliinikud, suuhügienist

 

Hambaarstid ja suuhügienistid kuulevad patsientidelt tihti päris kummalisi arvamusi hammaste hügieeni kohta või siis ei võeta hügieeniteemat lihtsalt kuigi tõsiselt. Tegelikult aga kuluks igaühel järgida hammaste eest hoolitsemisel kolme lihtsat reeglit, mille abil hammaste ja seeläbi ka kogu organismi tervis muutub juba paremaks.

Käi regulaarselt hambaarsti/suuhügienisti juures kontrollis! 

Igapäevase hammaste pesu kõrval tuleks käia korra aastas profülaktilises kontrollis, lasta eemaldada hambakivi ja teha soodapesu. Kontrollis tuleb käia ka siis, kui sul omateada mingeid muresid pole. Nõnda on võimalik mõni „hambamure“ täiesti ära hoida, rääkimata sellest, et mida varem raviga alustada, seda rahakotisõbralikum on protsess.

Muretse hambaharja kõrvale ka teised hügieenitarbed! 

Ainult hambaharjast jääb suuõõne ja hammaste korralikuks puhastamiseks väheks, vaja oleks täiendada hambapuhastusarsenali veel mitme abivahendiga: kasutada igapäevaselt hambaniiti või hambavaheharjasid, keelekaabitsat ja mikrofi iberlappi. Neist viimane on uuem leiutis suuõõne hügieenis. See käib sõrme otsa ning sellega on hea puhastada põskede siseküljed, hambad ja keel.

Lase suuhügienistil kord aastas teha soodapesu!

Paraku kipub olema nii, et ka kõige ideaalsema suuhügieeni korral leidub suus ikkagi kohti, kuhu hambahari ja niit ei jõua. Võta endale reegliks 1-2 korda aastas suuhügienisti juures käia ning lasta teha hammastele põhjalik puhastus, mille käigus eemaldatakse hambakivi, pigment ning katt. Otseselt soodapuhastus hambaid ei valgenda, küll aga toob välja nende loomuliku värvi ja loob sellega veidi valgendava efekti.