Hammaste eest on vaja hoolitseda mitte ainult ilusa naeratuse saamiseks, vaid ka seepärast, et hammaste olukord mõjutab kogu organismi tervist.
Kuidas hammaste juurte alla tekkiv põletik tervist mõjutab?
Kaariese tõttu lagunenud ja ravimata hammaste juurte alla võib tekkida põletik. Kui see ägeneb, kahjustub lõualuu ja põletik levib tekkekohast edasi limaskesta või naha alla. Kui selline põletik liigub edasi pea- ja kaelalihaste vahelistesse kohtadesse või jõuab südame või ajuni, võib see viia isegi eluohtliku seisundini. Suurte veresoonteni levides võib põletik põhjustada bakterieemia ehk veremürgituse. Ägeda hambajuurepõletiku tõttu tekib suhu, näole või kaelale turse, mis võib hakata lausa hingamist takistama. Haige enesetunne on väga kehv ja tekib palavik.
Alati ei väljendu hamba juurealune põletik nii ägedalt. Sageli kulgevad põletikud aastaid kroonilise ja varjatuna. Põletik aeg-ajalt ägeneb, näiteks külmetuse korral, kuid enamasti kulgeb märkamatult. See on võimalik, sest inimese organism tegeleb pidevalt põletiku mahasurumisega. Paraku kurnab see protsess kogu keha.
Põletik tekib hammast ümbritsevates kudedes kehva suuhügieeni tagajärjel. Teadlased on leidnud seoseid mikroobide põhjustatud hammaste tugikudede põletiku (parodontiidi) ja suhkruhaiguse, südame-veresoonkonna haiguste, insuldi ja isegi enneaegse sünnituse vahel.
Kuidas puuduvad või lagunevad hambad meie organismi mõjutavad?
Kui osa hambaid on puudu või lagunenud, on raskem mäluda ja inimene peab piirduma pehmemate toiduainete söömisega. See omakorda mõjutab seedimist ning osa toitaineid võib ka vajaka jääda. Lagunenud või puuduvate hammaste tõttu on häiritud lõualiigeste töö ning arvatavasti tuleb loobuda ka väga külmadest, kuumadest ja magusatest toitudest, sest lagunenud hambad on tundlikud.
Kuidas puuduvad või lagunevad hambad võivad ka meie psüühilist tervist mõjutada?
Kannatada võib ka psüühiline tervis, sest puuduvad või inetud hambad ja halb hingeõhk alandavad enesehinnangut. Katkiste hammastega inimesed lõpetavad sageli naeratamise, püüavad rääkides varjata oma suud või hullemal juhul võimalikult vähe suhelda. Nii on terved hambad olulised mitte ainult kogu organismi hea tervise, vaid ka vaimse tervise ja sotsiaalse heaolu tagamisel.
dr Ingrid Kokmann, Unimed Ühendatud Kliinikud