Kui mulle Unimedi patsiendina tehti pakkumine testida elektrihambaharja ja võrrelda seda tavalisega, siis ei osanud ma oodata, kuidas see kõik välja kukub. Suutervise eest hoolitsemist olen pidanud pigem rutiinseks kohustuseks, mitte meeldivaks elamuseks, seetõttu ei osanud ette näha, et hakkan hammaste pesemisest rääkima teatud tüüpi õhinaga.
Seega haarasin härjal sarvist – testisin uhiuut elektrilist hambaharja ühe nädala ja seejärel läksin seitsmeks päevaks tagasi tavalise hambaharja juurde.
Elektriline versus tavaline
Minu testitavad-võrreldavad vahendid on jube lohiseva nimega elektrihambahari Philips Sonicare DiamondClean DeepClean (Start Edition) ja n-ö tavaliste hambaharjade kategooriasse kuuluv HAY Tann.
Minu enda kogemuse põhjal on elektrilise harja kasutamise alustamine pigem võõras, ent siiski ka humoorikas. Jagan paari tähelepanekut, mida ma ise kunagi pole kusagilt lugenud, aga uuele elektrihambaharja kasutajale võiks kasuks tulla.
Kui alustada väga praktilistest aspektidest, siis esimene naljakas asi juhtus juba esimestel sekunditel, kui hambaharjale hääled sisse lükkasin – hambapasta lendas mööda vannituba ja kraanikaussi laiali. Mille jumala pärast ma seda enne sisse lülitamist juba suhu ei pannud? Kõlab ju jube loogilisena, aga tuleb välja, et nii mitmedki sõbrad-tuttavad on sama reha otsa sattunud.
Teiseks tuleb oma elektrilise pesuvahendi suhtes hoolsam olla, sest tegemist on ikkagi tehnoloogiavidinaga. Seega nii hambaharjaotsik kui ka vahelülid käepideme ja otsiku vahel tuleks pärast iga pesu puhtaks teha (mitte vee all loputades), et seadme kitsastesse vahedesse ei koguneks mustust, mis hiljem ära kuivab ning võib hambaharja tööd takistada. Tavalise hambaharja puhul nii selget puhastusrežiimi olema ei pea.
Elektrilise puhul on üllatav see, kuidas harja kasutamine kuidagi automaatselt suunab iseenesest hambaharja õigesti käes hoidma. Minu jaoks on alati mõne asjatundja soovitus hambaharja tuleb pestes hoida 45kraadise nurga all tundunud ebamugav või võõras. Võib-olla on asi mõnusas ja mugavas käepidemes, mis tekitab ka korrektse hoiaku. Tavalise hambaharja puhul ei ole ilmselt enda tunnetus nii hästi paigas, mis suudaks õiget nurka leida – peab ikka natuke harjutama.
Veel üks eriline mugavus elektrihambaharja puhul on taimer, mis loeb ise aega ja jääb seisma siis, kui kohustuslik hammaste pesuks mõeldud aeg on täis saanud (olenevalt režiimidest kaks või kaks ja pool minutit).
Lisaks sellele tunnetab nutikas hambahari ära, kui oled liiga kauaks ühe koha peale või ühe nurga alt harjama jäänud – seade teeb umbes sekundilise pausi, et anda sulle märku “on aeg edasi liikuda”.
Puhtuse meistriklass
Suhtusin esialgu skeptiliselt sellesse, kas elektriline hambahari suudab kohe pärast esimest hammaste pesu tekitada tunde, et hambad on tuntavalt puhtamad. Ja teate mis? Saab küll. Pesurituaali lõppedes keelega üle hammaste libistades on tunne nagu mingi kiht oleks pealt pühitud. Hammastel saaks lausa liugu lasta. Hambaniiti tuli ka vähem kasutada.
Suurim pluss elektrihambaharja juures on mitu puhastusrežiimi. Nende arv erineb mudeliti, ent mina sain sellise versiooni, millel on lausa viis (!) eri režiimi: tavaline puhastus, mis kestab klassikalise kaks minutit; sügavpuhastus, mis kestab veidi kauem; spetsiaalne igemete hooldusrežiim; tundlike hammaste puhastus; valgendav puhastusrežiim.
Pärast kõiki neid režiime proovides ja katsetades oli väga võõras tagasi suunduda tavalise hambaharja juurde. Hommikuti ja õhtuti pesemine nagu venis ning ega ka hambad lõpuni puhtaks saanud. Siinkohal peangi tunnistama, et ei suutnud viia seitsme päeva kokkulepet lõpuni. Viiendal päeval andsin alla, tavaline hambahari lendas prügikasti ja töötegemise võttis taas üle elektrihambahari.
Tekst: Nänsi Männik
dr Marina Sõõru: “Paljud mu patsiendid kasutavad tundlike hammaste programmi”
Mis on elektrilise ja tavalise hambaharja põhierinevused?
Üks pole teisest parem, aga peamine erinevus on see, et elektriharja on hõlpsam kasutada, see on tõhusam ja hambad saab kergemini puhtaks. Samas kui harjata liiga hoogsalt ja tugevasti, võib nii elektrilise kui ka käsiharjaga üle pesta, nii et igemed saavad viga ja email kulub.
Mis on elektrilise hambaharja eelised tavalise ees?
Eelis on kerge ligipääsetavus hammaste keelepoolsetele pindadele, kust käsiharjaga pole nii mugav puhastada.
Elektriliste hambaharjade variante on mitmeid, mida silmas pidada sellise soetamisel?
Kõik nad pesevad hästi. Kallimate eeliseks on eri programmid – näiteks tundlikele hammastele või igemehoolduseks. Selleks on spetsialistid välja töötanud eri vibratsioonid, mis tundub mõistlik – paljud mu patsiendid kasutavad tundlike hammaste programmi. Paljudel elektrilistel hambaharjadel on aga ka valgendusprogramm, mida mina suuhügienistina ei kommenteeri – tundub pigem reklaamimaiguline funktsioon.
Kui kasutada elektrilise harja asemel tavalist, kas siis peaks ka rohkem hambapastat panema?
See on hea küsimus. Kogu aeg on soovitatud hernetera suurust kogust nii suurtele kui ka väikestele, ent hiljuti siin loengut pidanud Soome suuhügienist leidis, et nii väike kogus ei pruugi jõuda täiskasvanul kõikide hammasteni. Ma arvan, et see sõltub pastast. Kui pastas on vahutav aine, siis seda ma rohkem panna ei soovitaks. Aga kui kasutada Sensodyne’i, Parodontaxit või muud ravihambapastat, siis seda võiks panna sentimeetrise triibu. Üldiselt on aga elektrihambaharjade pead nii väikesed, et ega sinna palju mahugi.
Marina Sõõru, Unimed Hambakliinikud, suuhügienist