Dr Katrin Abel, Unimed Ühendatud Kliinikud, hambaarst
Mõnikord võib peale hammaste pesu näha hambapastas verd. Ehmatav leid võib viidata tõsisele igemehaigusele, aga ka valele hambapesutehnikale. Igemehaigused saab laias laastus jagada kaheks: gingiviit ehk igemepõletik ja parodontiit ehk hamba kinnitusaparaati kahjustav põletik.
Enamasti põhjustab neist esimest mikroobidest koosneva katu kogunemine hammaste igemepiirile ehk lihtsamalt öeldes puudulik suuhügieen. Samuti aitavad tõve tekkele kaasa ka suitsetamine, geneetiline eelsoodumus, diabeet, hormonaalsed muutused (nt rasedus), stress, mõned ravimid ja üldhaigused.
Igemepõletiku ehk gingviidi esimeseks tunnuseks ongi igemete veritsus, mis ilmneb hammaste puhastamisel. Kui midagi ette ei võeta ja hambakattu aina koguneb, süveneb põletik nõnda, et ige tursub ning muutub punetavaks ja hellaks. Märkimisväärseid vaevusi gingiviit siiski veel ei põhjusta.
Järgmine samm parodontiit
Ravimata gingiviit võib areneda edasi parodontiidiks. See krooniline haigus ei ole enam naljaasi, vaid võib hävitada hambaid ümbritseva luu, tekitada hammaste liikuvust ning hiljem põhjustada lausa hammaste välja kukkumist.
Kuna ka parodontiit alguses endast väga märku ei anna, võibki ta kulgeda salakavalalt nii, et inimene ise haiguse olemasolust midagi ei tea. Sümptomid on samad, mis gingiviidi puhul, lisaks võib tekkida halb hingeõhk ja maitse suus ning haiguse hilisemas faasis hammaste liikuvus, mäda eritumine igeme vahelt ja valu.
Tasub teada, et gingviiti on võimalik täielikult välja ravida, kuid parodontiidi tekitatud kahjustused on paraku pöördumatud, sest hävinud igeme- ja luukudet ei ole võimalik enam taastada.
Igemepõletiku ravi aluseks on haiguse põhjuse ehk hambakatu ja selle kogunemist soodustavate faktorite (nt hambakivi, ebatäpsed täidised, ravimata hambad) eemaldamine hambaarsti juures ning edaspidi õigete hügieenivõtete kasutusele võtmine. Kõige tähtsam on pidev kodune väga hea suuhügieen: regulaarne põhjalik hammaste pesemine ning ka hambavahede puhastamine hambaniidi või hambavaheharjakesega nii, et hammastele ei jääks hambakattu.
Ära lõhu hambaharjaga oma igemeid
Mitte alati ei viita veritsus hambapesu ajal igemehaigustele – see võib anda märk sellest, et tegutsed hambaharjaga suus liiga jõuliselt. Liigse jõuga pesemist sageli ise ei tunnetata, kuid igemed reageerivad hambapesule veritsusega. Kui nüüd valel viisil harjamist jätkata, viib see igeme taandumiseni ning seega hambakaelte paljastumiseni. Sellisel juhul tunduvad hambad justkui pikemad ja igeme äärest kollakamad, sest tumedam hamba juure pind on nähtavale tulnud. Samuti võivad hambad muutuda tundlikumaks.
Võiks ju tunduda loogiline, et tugevama harjaga saab hambad paremini puhtaks, kuid eelista tõsiste kahjustuste vältimiseks alati tihedate harjastega pehmet ehk “soft” hambaharja. Hambaid puhastades hoia harja käes nagu pliiatsit, et sa ei saaks sellega liiga tugevasti hammaste vastu suruda. Hambahari olgu puhastades 45-kraadise nurga all poolviltu igeme ääre ja hambakrooni vastas, sest nii puhastab hari hambad ka igeme äärest puhtaks. Liiguta harja lühikeste vibreerivate liigutustega edasi-tagasi 2–3 hambal korraga, esimesi hambaid puhasta üles-alla liigutustega. Kindlasti tuleb lisaks pesemisele kasutada ka hambaniiti või hambavahe harjakesi.
Levinud probleem – igemete taandumine
Dr Priit Niibo, Unimed Ühendatud Kliinikud, hambaarst
Igemete taandumine on laialt levinud mure, mis arvatakse esinevat lausa igal neljandal üle 30-aastasel inimesel.
Kuigi igemete taandumine toob endaga harva kaasa hamba eemaldamise vajaduse, siis ebamugavusi põhjustab see küll – hambad võivad muutuda tundlikumaks, nende juurepinnale kipuvad kergemini augud tekkima ja ka naeratuse välimus muutub, sest hambad näivad pikad.
Kõige sagedasemaks igemete taandumise põhjuseks on mitterahuldav suuhügieen ning hambakatu ja -kivi esinemine. Oma rolli mängivad veel anatoomilised eripärad nagu kõrge huulekida kinnitus, puseriti hambad, õhuke igeme biotüüp ning luu puudumine hamba pinnal. Ka hammaste liiga jõuline puhastamine võib panna igemed taanduma. Sellisel puhul on kahjustus märgatavam just sealt, kust patsient hambaid innukamalt nühib.
Ravi on olemas
Hea uudis on see, et igemete taandumist on võimalik ravida ning mitmete erinevate meetodite abil saavutada visuaalselt ilus tulemus. Raviviis ning tulemus sõltub sellest, mis on igemete taandumise põhjuseks. Enamasti on vaja tegeleda hügieeniharjumuste parandamisega, samuti kasutatakse ravis restauratiivset ja kirurgilist lahendust. Tihti on vajalik kõigi kolme meetodi samaaegne rakendamine. Kui igemete taandumisel ei soovita kasutada kirurgilisi lahendusi, siis on väiksema kahjustuse puhul täidiste, laminaatide ja kroonide abil võimalik muuta hammaste kuju ning selle abil peita paljastunud juurepinda.
Enam levinud kirurgilised protseduurid on igemete nihutamine kas juurepinnalt ülespoole või naaberhamba juure poolt. Sageli kasutatakse hambakaela katmiseks ka koesiiret, mis võetakse suulaest ülemiste hammaste sisepinna lähedalt. Ulatuslikematel juhtudel ei piisa ainult kirurgilistest protseduuridest ja hamba kuju muutmisel kroonidega kasutatakse sellisel puhul ka igemete värvi materjale.
Et ravi tulemus püsiks, tuleb edaspidi kindlasti hambaid õigesti puhastada. Väga soovitav on loobuda ka suitsetamisest, sest see harjumus mõjub hammaste ja igemete tervisele väga halvasti. Tasub meeles pidada, et igemete taandumise puhul on parimaks ravilahenduseks ennetus ning probleemi varajane avastamine.