Dr Liina Pihlakas, hambaarst, Unimed Ühendatud Kliinikud
Mõnikord võid suus tunda äkilist valusööstu, kui võtad suutäie külma jäätist, lonksad kuuma teed või kihisevat jooki. Milles asi – miks hambad nii valuliselt reageerivad?
Tundlikkus temperatuurile või teatud toitudele-jookidele avaldub enamasti äkkvaluna, kui hambad nende asjadega kokku puutuvad. Kaob kokkupuude ärritajaga, hääbub kiiresti ka valu. Enamasti on taoliselt avalduva tundlikkuse põhjuseks hambapinda kaitsva emailikihi kulumine.
Hambaemaili on üsna lihtne ise teadmatusest ära kulutada. Piisab sellest, kui hambaid liiga jõuliselt puhastada. Siis eemaldub iga pesukorraga osa hamba emailist ning pikemaajalise jõulise lähenemise korral kulub emaili nii palju, et paljandub tundlik hambakude dentiin.
Hambaemail kulub ka siis, kui hambaid öösiti krigistatakse. Krigistaja ei pruugi ise oma öisest toimetamisest midagi teadagi ning siis võiks probleemile tähelepanu juhtida mõni lähedane inimene. Abi krigistamise korral saab hambaarstilt.
Viide tõsisele haigusele
Kui hambad justkui kardaksid külma ja kuuma ning kipuvad valutama, võib see viidata hoopiski tõsisele haigusele – hambanärvipõletikule. Sellisel juhul ei taandu valu hambast isegi siis, kui ta enam ärritajaga kokku ei puutu ning kindlasti tuleb ette võtta käik hambaarstile.
Hammaste tundlikkus ilmneb ka igemete taandumisel, sest kaitsev email asub vaid hammaste krooniosas, mitte aga aegamööda paljanduval juureosal. Mõnetine hammaste tundlikkus käib kaasas vanuse suurenemisega – ka siis taandub igemejoon ning paljanduvad tundlikud hambajuured.
Sagedasem on see, et hammastele ei meeldi külm. Tegemist on organismi normaalse reaktsiooniga, mis viitab sellele, et hammas on elus.
Mida saab ise teha, et hambad ei muutuks tundlikuks?
Dr Mari Kull, ortodont-resident, Unimed Ühendatud Kliinikud
Ise saab väga palju ära teha selleks, et hambad tundlikuks ei muutuks. Piisab mõningate heade harjumuste juurutamisest:
- Kasuta pehmet hambaharja ning hambaid pestes hoia hambaharja käes nagu pliiatsit. Nii hambaharja hoides on kindel, et hammastele liiga ei tehta.
- Ära liialda happeliste toiduainetega ning ära pese kohe pärast happelise toidu/joogi tarvitamist hambaid. Kui tahad suud puhastada kohe pärast sööki, näri suhkruvaba närimiskummi või loputa suud tavalise gaseerimata veega.
- Tea, et hammastele pole hea ka pidev gaseeritud vee joomine. Eriti öösiti tuleks eelistada kindlasti gaseerimata.
- Kui sul on tundlikud hambad, siis küsi apteegist või poest tundlikele hammastele mõeldud hambapastat. Ka see võib leevendada probleemi.
- Ägedate hambanärvipõletike ennetamiseks külasta hambaarsti kaks korda aastas. Kui hammaste tundlikkuse probleem muutub häirivaks, räägi sellest oma hambaarstiga – ta aitab leida lahenduse.