Liis Veede, Unimed Ühendatud Kliinikud, näo- ja lõualuudekirurg
Enamikel inimestel on olnud muresid tarkusehammastega – need kipuvad jõudsamalt lagunema, tekitavad suhu lõikudes valu või ei mahugi lõualuusse, mis omakorda võib põhjustada valusaid probleeme. Koguni kaheksal inimesel kümnest ei mahu tarkusehambad täielikult suhu. Sellised hambad võivad põhjustada lõualuude tsüste, tekitada närvivalu ning lükata viltu ka teisi hambaid.
Tarkusehambad lõikuvad kõige viimasena – alles 17-20 eluaastal. Need asuvad üla- ja alalõualuus tagumiste purihammaste taga. Kui hammas ei lõiku korralikult ehk ta on jäänud kas osaliselt või täielikult igeme alla või luu sisse, on ta peetunud. Kõige sagedamini tuleb see probleem ette just tarkusehammastega, mille jaoks suus sageli ruumi napib.
Osaliselt lõikunud hamba ja teda katva igeme vahele võivad sattuda mikroobid, mis tekitavad seal põletiku. Inimene tunneb siis valu, ige on turses ja suust tuleb ebameeldivat lõhna. Kui põletikud korduvad, siis võib tekkida ka luukahjustus.
Paharet tuleb eemaldada
Kui tarkusehammas on tekitanud põletiku või kahjustab naaberhambaid (näiteks lükkab neid viltu), siis oleks mõistlik ta eemaldada. Seda peaks tegema võimalikult noorelt, soovitavalt 18-25-aastaselt. Sellises vanuses ei ole hammas veel tugevalt luustunud ja operatsioon on patsiendile vähem traumaatiline.
Üldjuhul eemaldatakse hambad ühekaupa ning igale hambale lähenetakse individuaalselt. Suhu lõikunud hamba saab välja tõmmata, kuid kui hammas on poolel teel peetunud, tuleb teha operatsioon, kus raskematel juhtudel on vaja eemaldada ka osa luud. Enne eemaldamist tehakse hammaste panoraamröntgen ja selgitatakse võimalikke komplikatsioone ning tüsistusi. Üldjuhul esmasel visiidil kirurg selgitab hamba eemaldamise vajaduse, määrab operatsiooni aja ning planeerib tehnika. Tarkusehambad eemaldatakse tavaliselt kohaliku tuimestusega. Arst võib peale operatsiooni määrata ka antibakteriaalse ravi.
Kui hammas on edukalt eemaldatud, võib esimestel operatsioonijärgsetel päevadel haava piirkonnas tunda valu, piirkond võib olla turses, neelamine valulik, hambakoht veritseda ning tõusta ka palavik. Üldjuhul kaovad need nähud 3-5 päeva möödudes, kui mitte, siis tuleks ühendust võtta oma arstiga.
Probleemsed tarkusehambad on vaja õigeaegselt eemaldada
Kadi Karo, Unimed Ühendatud Kliinikud, parodontoloog
Kuna tarkusehambad on tihti vales asendis või ruumipuuduses, on neid teiste hammastega võrreldes palju raskem puhastada. Võib juhtuda, et tarkusehambad jäävad seetõttu sisuliselt tähelepanuta ja neisse tekivad augud. Mõnikord ei ole tarkusehammast võimalik halva asendi tõttu ka ravida – kui sellist katkist hammast ei eemaldata, tekib lagunevasse hambasse või selle juuretipu alla põletik, mis võib tekitada valu.
Vales asendis tarkusehammas võib soodustada hambaaukude teket ka naaberhammastesse. Tarkusehamba ja tema kõrval oleva hamba vahele võib tekkida sügav igemetasku, milles pesitsevad mikroobid põhjustavad hammaste vahel luukadu – kahjustub kõrvalhamba kinnitus luu külge. Tarkusehamba vales suunas kasvamine võib mõnel juhul tekitada naaberhamba juure resorbeerumist ehk sulamist.
Osaliselt igeme all peidus oleva tarkusehamba ümber võib tekkida nii äge kui krooniline põletik. Kroonilise, ilma sümptomiteta kulgeva põletiku võib hambaarst avastada juhuslikult. Selline varjatult kulgev protsess võib viia erineva ulatusega luukahjustuse tekkeni ja on kindlasti koormav kogu organismile.
Tarkusehambad tuleks eemaldada siis, kui on näha, et nad ei mahu korralikult suhu lõikuma, hammastesse tekivad augud ning on ilmne, et nende puhastamine on puudulik, esineb korduv hammast ümbritsevate kudede põletik või röntgenpildilt leitakse luukahjustus.