Patsiendi kogemus: Aleksandra (29), Unimed Järve kliiniku patsient
Minu mitme kuu pikkune põhjalik hammaste raviprotsess on lõpuks läbi saanud. Panin endale juba järgmiseks visiidiks aja kirja ja lasin suuhügienistil lõpetuseks ka soodapesu koos hambakivi eemaldamisega teha. See on pärast raviprotsessi justkui täpp i-le. Usun ja loodan, et nüüd on küll hammaste tervis kontrolli all! Ideaalses maailmas võikski hambaarsti ja suuhügienisti juures käimised piirduda kahe asjaga – regulaarse kontrolli ja ühe-kahe soodapesuga aastas. Püüdlen nüüdsest sinnapoole!
Kuidas soodapesu toimib?
Uurisin suuhügienistilt, kuidas soodapesu tagajärjel tekkivat puhast ja värsket tulemust saavutatakse. Nimelt kasutakse soodapesuks spetsiaalset air-flow soodapulbrit, vett ja surve alt tulevat õhku, mis eemaldab hammastelt katu, pigmendi, kergema hambakivi ja hammaste vahele kinni jäänud toiduosakesed. Soodapesu on lisaks puhastamise oluline ka seetõttu, et see aitab ennetada näiteks igemepõletiku ja kaariese teket.
Sain alles pärast protseduuri toimumist aimu, kui suure töö suudab soodapesu ära teha. Meie igapäevases hoolduses võib nii mõndagi märkamata jääda ja suus on kohti, kuhu tavalise hambaharja või -niidiga näiteks ei jõuagi. Seega isegi eeskujuliku suuhügieeniga inimesed vajavad igal juhul suuhügienisti abi täiendava puhastuse näol.
Soodapesu boonuseks on kahtlemata ka kergelt valgendav efekt, kuna soodapesu annab hammastele tagasi nende loomuliku värvi. Mulle kui igapäevasele kohvitarbijale on see küll äärmiselt oluline lisaväärtus!
Milline on soodapesu puhastusprotsess?
Tuleb tunnistada, et hammaste puhastusprotsess oli vahelduva eduga ebamugav – võrreldes näiteks kaariese raviga, mis oli täiesti valuvaba. Just, mitte valus, vaid ebamugav. Seda peamiselt tugeva õhu- ja veesurve tõttu, mis muutis hambad kohati tundlikuks. Ülemäära mõnus ei olnud ka alumise hambarea tagant hambakivi eemaldamine, millega suuhügienist üsna resoluutselt tegelema pidi.
Soodapesu ja hambakivi eemaldamise protsess on iseenesest lühike ning loomulikult ei ületa seda puhtuse ja värskuse tunnet, mida ma pärast kogesin ka lühiajaline ebamugavustunne soodapesu ajal.
Soovitusi enne ja pärast soodapesu:
Soovitan kindlasti meeles pidada, et pärast soodapesu ei tohi 2-3 tundi süüa ja juua – vastasel juhul ei jõua hambaid kattev ja kaitsev süljekiht taastuda ning saavutatud efekt ei jää püsima. Seega kindlasti tasub enne vastuvõtule minekut kõht täis süüa!
Üks väike praktiline soovitus veel: broneeri endale koheselt ka järgmine soodapesu aeg. Kuna seda protseduuri võiks teha keskmiselt kord-kaks aastas, siis võib väga lihtsasti meelest minna, millal viimati vastuvõtul käisid või mis ajaks peaks järgmise puhastuse planeerima.