Aire Kivi, Unimed Ühendatud Kliinikud, suuhügienist
Kui märkad igemete veritsust, tundub hea mõte osta mõni reklaamitud hambapasta ja loota, et ehk mure laheneb. See aga ei pruugi sugugi nii minna, sest veritsevad igemed on enamasti märk igemepõletikust. Spetsiaalsed veritsevatele igemetele mõeldud hambapastad leevendavad küll probleemi, kuid ei ravi paraku selle põhjust. Sellepärast tuleks kindlasti ette võtta käik suuhügienisti või hambaarsti juurde ning temaga koos välja selgitada, mis on veritsevate igemete põhjuseks ja kuidas patsienti kõige paremini aidata saab. Igemeravi koosneb tavaliselt mitmest visiidist. Kõigepealt vaadatakse koos suuhügienistiga üle patsiendi hügieeni harjumused ning vajadusel juhendab spetsialist, kuidas hammaste eest veelgi paremini hoolitseda. Paraku kipub olema nii, et ka kõige ideaalsema suuhügieeni korral on suus ikkagi kohti, kuhu hambahari ja niit ei jõua. Et neid kohti puhastada, tuleks endale võtta reegliks 1-2 korda aastas suuhügienisti juures käia ning lasta teha hammastele põhjalik puhastus, mille käigus eemaldatakse hambakivi, pigment ning katt.
Hambakivi eemaldamine on väga oluline
Hambakivi eemaldatakse nii igeme alt kui pealt ultraheliaparaadiga, mis justkui raputab kivi hammastelt. Puhastuse käigus eemaldatakse soodapesuga hammastele kogunenud pigment ja katt. Otseselt soodapuhastus hambaid ei valgenda, küll aga toob välja nende loomuliku värvi ja loob sellega veidi valgendava efekti.
Hambakivi regulaarne eemaldamine on igemepõletiku ennetamises võtmetähtsusega, sest kõige sagedasem igemepõletiku põhjustaja on just igemete äärde kogunenud hambakatt ja hambakivi, mida koduste vahenditega ning kuitahes hoolsa hammaste harjamisega kätte ei saa. Igemepõletik võib mõnikord kesta varjatult aastaid, kuid üsna kiiresti võib areneda välja hammast ümbritsevate kudede krooniline põletik ehk parodontiit.
Parodontiidi ravimata jätmine viib hammaste kaotuseni
Ann Elismäe, Unimedi Ühendatud Kliinikud, parodontoloogia resident
Igemete veritsemine võib õigete hügieenivõtete kasutuselevõtuga küll mööduda, kuid samas võib see viidata hoopis välja arenenud kroonilisele haigusele – parodontiidile.
See on tõsine põletikuline igemehaigus, mille ravimata jätmine võib viia lausa hammaste kaotuseni. Lisaks igemete veritsusele kuuluvad parodontiidi sümtomite hulka igemete turse ja valulikkus, igemete taandumine (hambad näivad pikad), hammaste liikumine, mädaeritus ja halb suulõhn. Selliste sümptomite korral tuleks pöörduda igemeravi arsti ehk parodontoloogi poole. Abiks ohusümptomite äratundmisel on suuhügienist, kes vajadusel suunab patsiendi edasi spetsialisti juurde.