Iseligeeruvad breketid

Breketid kinnituvad metallkaare külge ise

Iseligeeruvaid breketeid on saadaval metallist või hamba värvi keraamilisest materjalist. Nende puhul ei ole vaja kasutada kummist või traadist ligatuure ehk väikseid kinnitusrõngaid, sest metallkaar kinnitub ise breketi sees oleva luku abil iga breketi külge. Metallist kaare abil avaldatakse hammastele survet nii, et need liiguksid sirgesse rivvi.

Ligatuuride puudumine teeb nii metallist kui keraamiliste iseligeeruvate breketite üldmulje minimalistlikumaks ja esteetilisemaks. Neid on klassikaliste breketitega võrreldes ka pisut kergem puhastada, sest kummist ligatuurideta koguneb sinna vähem kattu ja toiduosakesi. Metallist iseligeeruvad breketid on valmistatud roostevabast terasest, keraamilised aga hamba värvi materjalist, mis teeb need suus vähemmärgatavaks. Hoolimata valgest värvusest ei ole keraamilised breketid määrduvad ja nende kandmine ei sea piiranguid toidueelistustele.

Breketivalik sõltub hammaste seisukorrast

Otsuse iseligeeruvate breketite kasutamiseks teeb ortodont raviplaani koostamise käigus, kui ta on hinnanud hammaskonna üldist seisukorda ja vajadusel läbi viinud lisauuringud. Arst võtab raviplaani koostamisel arvesse ka patsiendi enda eelistusi. Iseligeeruvate breketite kasutamisel on ortodondi visiitide vahelised intervallid pikemad kui klassikaliste breketite puhul, kuna puuduvad ligatuurid, mille elastsus ajapikku väheneb. Enamasti on visiitide vaheline periood umbes 6–8 nädalat. See ajavahemik võib varieeruda sõltuvalt ravijuhtumist ehk siis suuresti sellest, milliseid mehhanisme on breketite paigaldamisel kasutatud. Lisaks regulaarsetele visiitidele ortodondi juurde tuleb külastada oma hambaarsti 1–2 korda aastas, sest kaarieserisk võib raviperioodil olla suurem. Samuti on soovitatav käia 1–2 korda aastas suuhügienisti juures kontrollis.