Märkamatud ortodontilised lahendused koguvad viimasel ajal aina rohkem populaarsust, ja põhjusega – tänapäevased uued materjalid ja tehnikad võimaldavad hambaid sirgendada sisuliselt nii, et kõrvaltvaataja ei pruugi seda tähele pannagi. Ortodontilise ravi eesmärk jääb seejuures aga samaks. Ravi abil on võimalik muuta üksikute hammaste asendit, reastada ruumipuuduses olevaid hambaid, sulgeda hammaste vahesid, parandada hambumust ning vajadusel teha ettevalmistusi edasiseks proteesimiseks.
Sobiv lahendus selgub konsultatsioonil
Ortodontilise ravi abil saab lahendada väga erinevaid suutervise probleeme. See võib olla soov saada endale ilus sirge hambarivi või hoopis mõni tõsisem probleem – näiteks valu lõualiigeses või hammaste valedest kontaktidest tingitud ebamugavustunne süües. Esmase konsultatsiooni käigus kuulab ortodont ära patsiendi mure, hindab hammaskonna üldist seisukorda ja ravi näidustust ning teeb vastavalt vajadusele lisauuringud.
Seejärel tutvustab arst patsiendile konkreetset ravivajadust, erinevaid ravivõimalusi, riske, maksumust ja prognoositud ajakulu. Raviplaani koostamisel võetakse arvesse ka patsiendi enda eelistusi – näiteks, et ravi oleks võimalikult märkamatu. Lähtudes kogutud diagnostilisest infost otsustab arst, millised ravivahendid (breketid või teised ortodontilised aparaadid) sobivad konkreetsele patsiendile kõige paremini.
Kahe hambakaare breketravi puhul kestab raviprotsess keskmiselt 1,5–2 aastat. Ravi sobib nii suurtele kui väikestele, vanusepiiri selleks ei ole. Unimedi ortodondid kasutavad esteetilises ravis klassikalisi ja iseligeeruvaid keraamilisi breketeid, lingvaalseid breketeid ning Airnivoli süsteemi.
Ravi tulemus
Ortodontilise ravi lõpus eemaldatakse raviaparaadid ning paigaldatakse tulemuse stabiliseerimiseks suhu hoide- ehk retensiooniaparaadid.
Hea suuhügieeni tähtsus
Ortodontilise ravi ajal on oluline hoida väga head suuhügieeni, mis alguses võib vajada pisut harjutamist. Ortodont annab selleks mitmeid soovitusi, samuti on Unimedis suuhügienistid, kes aitavad ja õpetavad, kuidas breketite kandmise ajal suu tervist hoida. Kõige olulisem on meeles pidada, et hambaid tuleb puhastada kaks korda päevas, abiks pehme ehk soft hambahari ja fluoriidi sisaldav hambapasta. Hammaste pesuks sobivad nii elektrilised, mehaanilised kui ortodontilised hambaharjad. Heaks vahendiks breketivahede puhastamisel ja toidujääkide eemaldamisel on pisikesed vaheharjakesed, mida saab soetada Unimedi kliinikutest ja apteekidest. Igemete tervise hoidmiseks on soovitav kasutada igapäevaselt ka hambaniiti või suu irrigaatorit ehk survepritsi.
Mitterahuldava suuhügieeni esimeseks ilminguks on üldjuhul igemepõletik, millele viitavad punetavad ja hammaste pesul veritsevad igemed. Nende märkide ignoreerimisel võib põletik areneda hammaste tugikudede põletikuks ehk parodontiidiks. Puudulik suuhügieen võib põhjustada ka hambaemaili pöördumatuid kahjustusi ehk dekaltsifikatsiooni (piimjasvalged laigud hammastel, mis aja jooksul võivad värvuda kollakas-pruuniks). Seepärast on suuhügienisti juures hammaste kontrollis soovitatav käia 1–2 korda aastas.