Invisalign

Nähtamatu alternatiiv breketitele

Kergemate ravijuhtumite korral on breketitele heaks alternatiiviks Invisalign süsteem. Invisalign’i puhul kasutatakse tulemuse saavutamiseks plastmassist läbipaistvaid kapesid, mis asetuvad hammaste peale. Kapesid tuleb hammastel kanda 20–22 tundi päevas, seega eemaldadakse need suust vaid söömise ja hammaste pesemise ajaks.

Invisalign süsteemi eelis seisneb eelkõige selles, et läbipaistvad kaped on kandmise ajal pea märkamatud. Selle tõttu on antud meetod esteetiline ja väga diskreetne. Lisaks saab kaped erandjuhul lühikeseks ajaks mõne tähtsündmuse puhul (näiteks pulmapiltide tegemine või kooli lõpetamine) eemaldada. Suust eemaldatavad kaped lihtsustavad breketitega võrreldes ka hammaste pesemist ja niiditamist.

Ravi käik

Kui ortodont otsustab, et Invisalign on patsiendile sobiv ravilahendus, tehakse tema hammastest digitaalne või füüsiline jäljend, mis on aluseks sobivate kapede valmistamisel. Arst koostab nii patsiendi ravivajadustest kui oodatud tulemustest lähtuva raviplaani, kus pannakse paika, kuidas hambad täpselt liikuma peavad ja kui kaua ravi kestab. Hammaste liikumine planeeritakse spetsiaalse arvutiprogrammi abil. Selleks, et üksikute hammaste nihutamine oleks täpsem, fikseeritakse ravi alguses hammastele spetsiaalsed valgest komposiitmaterjalist elemendid.

Sõltuvalt hambumusest valmistatakse patsiendile umbkaudu 20–40 individuaalset kapet, mille abil nihutatakse hambaid järk-järgult soovitud tulemuse suunas. Patsient saab sõltuvalt konkreetsest ravijuhtumist teatud hulga kapesid koju kaasa. Ortodondi visiitide vaheline periood võib varieeruda 4–10 nädalani. Iga ravi on unikaalne, kuid enamasti vahetatakse kapesid iga kahe nädala tagant. Esimesed tulemused on näha juba kolme kuu möödudes.

Hea suuhügieeni tähtsus

Kuigi hammaste peale käivad kaped saab hambapesu ajaks ära võtta, on ka Invisalign’i kandmise ajal oluline pöörata erilist tähelepanu eeskujulikule suuhügieenile. Hambaid tuleb puhastada kaks korda päevas, abiks pehme ehk soft hambahari ja fluoriidi sisaldav hambapasta. Igemete tervise hoidmiseks on vaja kasutada vähemalt kord päevas hambaniiti või suu irrigaatorit ehk survepritsi.