Mida varem lapsel hambumusprobleemid avastada, seda hõlpsam on neid parandada. Paraku arvatakse eksikombel sageli, et ortodontilist ravi saab lapsele teha alles pärast kõikide piimahammaste vahetumist. Tasub aga teada, et mitmeid hambumushäireid on võimalik ravida ja ennetada juba varem.
Varajane avastamine on esmatähtis
Mitte alati ei paista hambumusprobleemid kogenematule silmale välja ning pealtnäha sirge hambarida ei pruugi veel tähendada, et lapse hambumus on korras. Hambumuse probleemidele viitavad näiteks suur vahe ülemiste ja alumiste hammaste vahel, alumiste hammaste ülemistest eespool asetsemine või see, et hambad ei käi õigesti kokku. Kõikide nende probleemide võimalikult varajane avastamine on võtmetähtsusega, sest mida hiljem murega tegelema hakata, seda aeganõudvamad ja keerulisemad on ravivõtted. Lihtsam on ortodontilist ravi teostada siis, kui lapse lõualuud alles kasvavad. Sõltuvalt konkreetse noore individuaalsest arengust jääb see piir enamasti 15 eluaastast allapoole. Parim aeg mitmete lõualuuanomaaliate raviks ongi puberteediea kasvuperiood.
Hambumushäire ravi algab esimesest konsultatsioonist
Esimesel konsultatsioonil tehakse hammastest röntgenülesvõte – selle järgi saab arst hinnata jäävhammaste algete olemasolu. Lisaks analüüsitakse lapse hambumust ning probleemide korral leitakse erinevad ravivõimalused ja pannakse paika sobilik ajaraam.
Hammaste puseriti minemist aitab ennetada õigeaegne ravi. Hamba puudumise korral on mõnikord vajalik hamba asendamine – laste vahelduvas hammaskonnas asendatakse enneaegselt eemaldatud või eemaldunud piimahammas kohahoidjaga, mis takistab kõrval olevate hammaste nihkumist defekti suunas.
Tänapäeval on üsna palju lapsi, kelle hambumus on mõne muu üldtervisliku probleemi tõttu muutunud ning juba enne ortodontilist ravi vajavad nad ka mõne teise spetsialisti nagu näiteks kõrva-nina-kurguarsti või müofunktsionaalse terapeudi abi. Sellisel puhul ühendavad eriarstid oma jõud ning probleem lahendatakse kompleksselt tulenevalt selle põhjusest.
Unimedis pakuvad ortodontia teenust:
Unimed Järve hambakliinik (Lelle 24, Tallinn)
Unimed Kaarli hambakliinik (Toompuiestee 4, Tallinn)